Customizacja kleju poliuretanowego do drewna pod potrzeby klienta

Automatyzacja i optymalizacja klejenia drewna przy produkcji łuków ogrodowych.

Większa wydajność produkcji to nie tylko zwiększenie zasobów ludzkich i wprowadzenie pracy zmianowej. Chcąc uzyskać wydajność na najwyższym poziomie, istotne jest dobranie odpowiedniego procesu i systemu produkcyjnego. Na przykładzie naszego klienta dowiesz się, w jaki sposób pomagamy w optymalizacji produkcji i zwiększeniu zysków. 

Klient, o którym mowa zajmuje się produkcją systemów ogrodowych. Początkowo jego firma była niewielka. Od czasu do czasu zaopatrywał się u nas w poliuretanowy klej, który wykorzystywał do produkcji łuków ogrodowych. Większość firm w początkowej fazie rozwoju zwraca uwagę na koszty. W tym przypadku było podobnie. Klient nie miał narzuconych terminów realizacji poszczególnych elementów i mógł pozwolić sobie na dłuższy czas klejenia. Mając duży bufor czasowy, wiele stosunkowo tanich klejów dostępnych na rynku spełniało oczekiwania klienta i było w stanie skleić elementy drewniane w zadowalającej jakości. Dotychczas na produkcji cały proces tj. układanie listew, nakładanie kleju i załadunek do pras polegał na pracy ręcznej. Rodzaj drewna głównie wykorzystywany przez klienta to drewno sosnowe. Zazwyczaj lamelki są przecierane i powierzchniowo delikatnie podsuszane kilka dni przed klejeniem. W wyniku takiego procesu technologicznego wilgotność drewna jest bardzo wysoka i wielokrotnie przekracza 30%.

Skutki nieprawidłowego klejenia drewna mokrego

W momencie, kiedy firma się rozrosła, klient napotkał ograniczenia wynikające z obecnego procesu technologicznego. Zauważył, że nawet po wprowadzeniu trzech zmian, nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości elementów potrzebnej do dalszej obróbki. Doszedł do wniosku, że możliwości jego zakładu zostały w pełni wykorzystane. Priorytetem klienta było zwiększanie mocy produkcyjnych bez potrzeby zatrudniania dodatkowych pracowników.

Mogłoby się wydawać, że może to osiągnąć, przyspieszając proces klejenia poprzez zastosowanie szybszego kleju. Niestety obecny proces klejenia uniemożliwiał zastosowanie szybszego kleju, ponieważ obowiązujące w nich czasy otwarte i tworzenie błony było za szybkie. Skutkowało to dużą liczbą rozklejeń.Klient zaczął szukać innych rozwiązań. Zakupił automatyczną nakładarkę oraz wymienił część pras ręcznych na hydrauliczne. Zautomatyzował proces podawania lamel tworzących klejone pakiety oraz dostosował parametry nakładarki przy wsparciu specjalisty. Niestety okazało się, że parametry klejów dostępne na rynku, które były testowane na linii w procesach rozruchu, nie spełniały jego oczekiwań. Elementy, po wyjęciu z prasy bardzo często były rozklejone i podzielone na detale. Wyzwaniem okazała się bardzo duża wilgotność drewna. Co prawda kleje poliuretanowe potrzebuje wilgoci, aby się utwardzić, jednak jej nadmiar uniemożliwia prawidłowe wiązanie kleju z drewnem. Przy zbyt dużej wilgotności utwardzanie następuje zbyt wcześnie, a tworząca się „błona” z kleju zamyka możliwość łączenia się z drewnem.

Nowe kleje poliuretanowe

Klient poprosił nas o wsparcie w doborze kleju. Przeprowadziliśmy audyt oraz wstępne testy w zakładzie klienta w celu znalezienia jak najlepszego rozwiązania. Okazało się, że potrzebny jest indywidualny system klejenia, który sprawdzi się w klejeniu tak mokrego drewna. Na rynku ciężko jest znaleźć produkt, który sprawdza się przy szybkim czasie klejenia drewna o tak dużej wilgotności. Niestety, w naszej podstawowej ofercie również nie było odpowiedniego kleju. Chcąc zaspokoić potrzeby klienta, podjęliśmy się stworzenia nowego kleju poliuretanowego. Idealny klej musiał być wolny w pobieraniu wilgoci i stosunkowo opóźniony w początkowym procesie utwardzania przy jednoczesnym jego maksymalnym skróceniu w końcowej fazie prasowania. Dzięki temu unikamy problemów wynikających z wytwarzanej się zbyt wcześnie błony klejowej. Zaproponowany klej będzie miał możliwość wejścia w strukturę drewna i powolnego pobierania wilgoci. W efekcie klient ma możliwość, za pomocą kleju bardzo szybko połączyć wilgotne drewno.

Dobór sposobu nakładania kleju

Podczas tego projektu stworzyliśmy dla klienta, aż 5 rodzajów kleju. Następnie każdy z proponowanych klejów był skrupulatnie testowany. Wybór zgodnie z przewidywaniami padł na klej o długim czasie otwartym przy jednocześnie szybkim czasie utwardzania w fazie końcowej. Pozwoliło to klientowi na elastyczne podejście do parametrów wilgotności drewna – klej po prostu więcej wybacza. Jedynym wyzwaniem, któremu pozostało nam sprostać, było klejenie niestandardowych łuków. Nie było możliwości zautomatyzować skutecznie klejenia drewna w prasie pneumatycznej pomimo zmienionej technologii. W tym przypadku zaproponowaliśmy ręczną aplikację kleju poliuretanowego również indywidualnie dobranego dla klienta. Aktualnie klient korzysta z 2 rodzajów klei z naszej oferty. Jeden do zautomatyzowanego procesu klejenia a drugi do ręcznej aplikacji kleju.

Rezultat działania kleju

Dobór odpowiedniego kleju oraz sposobu aplikacji kleju był bardzo czasochłonny, natomiast rezultat wprowadzonych zmian jest zdumiewający. Wydajność produkcji klienta zwiększyła się pięciokrotnie.

Nie możesz znaleźć kleju na rynku dostosowanego do Twojej produkcji? A może potrzebujesz pomocy w optymalizacji produkcji? Napisz do nas.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram