W tym artykule zajrzymy za kulisy pracy naszych doradców w zakładzie jednego z naszych klientów. Firma naszego klienta zajmuje się produkcją podestów do rusztowań, głównie eksportuje swoje wyroby na rynki zachodnie.
Omawiana dzisiaj historia zaczęła się od kontaktu z naszym doradcą celem dobrania kleju lecz ten temat zostawimy sobie na osobny artykuł. W trakcie wizyty w zakładzie klienta okazało się że potrzebują pomocy również w zabezpieczeniu wykonywanych elementów przed wpływem warunków atmosferycznych. Z aktualnie używanymi impregnatami problem dotyczył głównie bardzo wysokiego zużycia impregnatów i niedostatecznej ochrony drewna przed wodą.
Dzięki pomyślnej współpracy przy wprowadzaniu systemu klejów melaminowych klientowi było łatwiej nam zaufać i dał nam zielone światło dla przeprowadzania prób, modyfikacji technologii i maszyn na jego linii produkcyjnej.
Impregnat do drewna CDW
W opracowanym przez naszych techników cyklu produkcyjnym elementy przechodzą przez polewarkę szczotkową, w której polewane są naszym impregnatem, a następnie nadmiar impregnatu ściągany jest przez specjalnie zmodyfikowane szczotki i nadmuch sprężonego powietrza na końcu linii. Cały nadmiar impregnatu wykorzystywany jest ponownie przy następnych zabezpieczanych elementach. Równolegle w naszym laboratorium została przygotowana specjalna receptura impregnatu ze zwiększoną zawartością żywic co dało wymaganą odporność na warunki atmosferyczne.
Dzięki dopracowanej technologi nakładania i ulepszonemu produktowi, który ma więcej „impregnatu w impregnacie” osiągnęliśmy znaczące oszczędności rzędu 40% w zużyciu impregnatu. Po pierwsze dzięki lepszemu impregnatowi może być on nakładany w mniejszej ilości a po drugie za sprawą dopracowanej technologii odzyskiwania nadmiaru impregnatu na podestach zostaje go tylko tyle ile go być powinno. Dzięki temu że duża ilość nadmiaru jest ściągana z elementów po 2 godzinach od wyjścia z maszyny elementy są już gotowe do dalszej obróbki, co niesie za sobą kolejne oszczędności w postaci przyśpieszenia całego ciągu technologicznego – elementy mogą być szybciej poddawane dalszej obróbce.
Przy okazji nasz produkt kosztował mniej niż produkt konkurencyjny, co przy zużyciu na poziomie 6-7 ton impregnatu miesięcznie dawało odczuwalne korzyści finansowe.
Przy ciągle rosnących wszystkich kosztach prowadzenia działalności takie oszczędności są na wagę złota. Dzięki zaoszczędzonym funduszom mógł pozwolić sobie na rozwój swojego zakładu.
Podsumowując, dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych techników i dużej praktyce w wielu zakładach w całej Polsce jesteśmy w stanie dzielić się naszą wiedzą z klientami. Poza doborem najlepszych produktów bardzo często wprowadzamy szereg usprawnień w procesach technologicznych czy nawet doradzamy jakie maszyny powinny znaleźć się u naszych klientów.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, porozmawiajmy o tym, jak Tobie możemy pomóc usprawnić pracę produkcji.
Autor: Szymon Cybulski