Klawiszowanie drewna

W tym artykule przybliżymy problem, z którym często zwracają się do nas klienci. Chcą uzyskać od nas rozwiązania na klawiszowanie drewna przy produkcji blatów z klejonki bukowej.

Czym właściwie jest klawiszowanie drewna i jaka jest jego przyczyna?

Klawiszowanie, czyli przesuwanie się drewna, przez które powstają nierówności na blacie. Przyczyn klawiszowania jest kilka. Drewno jest materiałem naturalnym o niepowtarzalnej charakterystyce i niejednorodnej strukturze. Warto wiedzieć, że już na etapie wzrostu drzewa pojawiają się naprężenia wewnętrzne. Ponadto niewłaściwe przetarcie drewna w tartaku może skończyć się zwichrowaniem powstałych kantówek. Co więcej,  zdarza się, że  drewno jest pozyskiwane z tak zwanych wiatrołomów, czyli drzew połamanych przez wiatr. Co jest niedopuszczalne w branży stolarskiej. W takim drewnie powstają wewnętrzne pęknięcia oraz naprężenia.

Wyobraźmy sobie, że wykonujemy blat z klejonki bukowej. Kantówki, które przywieźliśmy z tartaku, są bez sęków, skaz i zupełnie proste. Idealnie przygotowaliśmy materiał, co oznacza, że kantówki są wyheblowane, ucięte do równego wymiaru oraz wszystkie mają jednakową grubość. Następnie przystępujemy do klejenia elementów. Każdą kantówkę smarujemy obficie klejem. Następnie wyrównujemy i solidnie dokręcamy ściskami, do momentu aż klej wypłynie. Następnego dnia gotowy blat przepuszczamy przez wyrówniarkę i szlifierkę szerokotaśmową. Po czym odkurzamy i lakierujemy powierzchnię. Gotowy blat jest perfekcyjny. Montujemy nogi i wysyłamy gotowy stół do klienta. Po miesiącu dostajemy telefon. Reklamacja. Klient zgłasza, że lakier popękał, a na powierzchni stołu pojawiły się nierówności. Co więcej, może policzyć wszystkie kantówki, z których jest złożony blat.

Dlaczego lakier pęka na łączeniach?

Mimo zachowania właściwej praktyki w układaniu kantówek do klejonki blat od naprężeń wewnętrznych drewna zaczął się rozklejać. Jest to spowodowane dalszym schnięciem kantówek. Elementy wówczas minimalnie zmniejszają swoją objętość. Powoduje to pękanie lakieru na łączeniach i pojawiają się wyczuwalne pod palcem różnica w grubości.

Jak poradzić sobie z problemem klawiszowania drewna?

W pierwszej kolejności radzimy naszym klientom dokładną selekcję drewna oraz sprawdzanie wilgotności każdego elementu. Różnica wilgotności pomiędzy poszczególnymi elementami klejonki powinna być jak najmniejsza. Dla większej stabilności wymiarowej sklejanych elementów polecamy użycie kleju o dużej sile wiązania. Klej ten zapobiega przesuwaniu się klejonych elementów względem siebie. W naszej ofercie występują dwa takie produkty od firmy AkzoNobel – klej PVAc D3 3311 i klej PVAc D3 A363.

Dlaczego kleje AkzoNobel?

Klej PVAc D3 A363 ma krótki czas otwarty oraz o 18% większą zawartość ciał stałych niż najlepsze produkty konkurencji. Dzięki temu siła wiązania jest nieporównywalnie większa. W jednym z zakładów naszego klienta elementy klejone A363 nadawały się do toczenia już  po 45 minutach. Przykład zastosowania kleju znajdziesz Case study - Optymalizacja procesu klejenia desek podłogowych.

Z kolei klej PVAc 3311 to elastyczny system klejowy klasy D3 o jasno barwnej spoinie. Jego odporność na wodę i wilgoć, a także na ciepło i pełzanie wpływa na wysoką stabilność klejonych elementów. Przykład zastosowania kleju znajdziesz w artykule Kleje AkzoNobel w procesie klejenia deski podłogowej.

Podsumowując

Wybór najlepszego materiału, prawidłowe przygotowanie elementów do dalszej obróbki oraz użycie kleju z dużą siłą wiązania, pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia efektu klawiszowania drewna. Spotkałeś się z tym problemem? Napisz do nas. Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram