W naszych case'ach pokazujemy, z czym borykają się nasi klienci i w jaki sposób staramy się im pomóc. To, co ich łączy to silna motywacja i ciężka praca na wzrost swojego biznesu. Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy kolejną taką historię.
Klient, którego historię dziś przybliżymy, produkuje podesty drewniane. Zgłosił się do nas, ponieważ szukał możliwości zwiększenia efektywności swojej produkcji. Przed usprawnieniem, czas klejenia jednego wsadu wynosił około 40-50 minut. Jednakże to nie był jego jedyny problem. Dotychczas używany klej nie spełniał oczekiwań. Podesty drewniane były klejone na prasie półkowej i często się rozklejały. W konsekwencji klient otrzymywał sporo reklamacji, co było dla niego nieakceptowalne.
Postanowiliśmy przeprowadzić audyt. Oto co zaobserwowaliśmy.
Czas wykonania jednego podestu faktycznie wynosił od 40 do 50 minut, co pozwalało mu wykonywać od 200 do 300 sztuk dziennie. Większość działań dotyczących klejenia wykonywana była ręcznie lub w prasie na zimno. Zazwyczaj klient używał klej biały lub PUR. Efekt produkcji nie zadowalał klienta. Poklejone podesty się rozwarstwiały na spoinie klejowej. Bywało też tak, że gotowe podesty składowane w oczekiwaniu na dostawę do ostatecznego odbiorcy potrafiły pękać na spoinie.
Klient był otwarty na proponowane przez nas możliwości, o ile widział w tym szansę na wzrost swojego biznesu. Ponadto miejsce prowadzenia działalności umożliwiało wprowadzenie w zakładzie mniejszej i większej automatyzacji.
Po przedstawieniu naszych spostrzeżeń w pierwszej kolejności zaproponowaliśmy rozwiązanie oparte na kleju EPI. Za wyborem tego produktu przemawia szybkość klejenia elementów. Przeprowadziliśmy testy, które wykazały, że propozycja nie jest idealna. Powodem była zbyt silna adhezja powodująca, że drewniane elementy przyklejały się do prasy. Pomimo przyspieszenia klejenia elementów, ze względu na przyklejanie się ich do prasy musieliśmy odrzucić klej EPI.
Klej melaminowy AkzoNobel jako alternatywa dla kleju EPI
Kolejna propozycja padła na klej melaminowy AkzoNobel 1247. Klej ten umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej efektywności produkcji. W porównaniu do pierwszej propozycji produkt ten nie przyklejał się do prasy, co już było dużym atutem. Dodatkowo przy zastosowaniu kleju melaminowego zniknął problem rozklejania się podestów. Zaproponowany przez nas klej był bardzo dobry, natomiast naszemu klientowi zależało na optymalizacji i zwiększeniu produkcji, a to wymagało zmiany technologii produkcji. Po przeanalizowaniu argumentów za i przeciw nasz klient zdecydował się na zakup nowej nakładarki kleju. Wspólnie zaprojektowaliśmy nowy proces produkcyjny z wykorzystaniem maszyny nakładającej klej za pomocą dysz natryskowych. Ponadto zaprojektowaliśmy osobne nakładanie kleju i utwardzacza, dzięki temu wykluczyliśmy problem krótkiego czasu otwartego.
Kolejnym plusem usprawnienia zakładu była możliwość adaptacji dozowania kleju i utwardzacza w zależności od potrzeb. Po wprowadzeniu usprawnień czas klejenia jednego podestu wynosi 7-8 minut. Pozwala to klientowi wykonać od 1000 do 1200 podestów dziennie. To wzrost aż o 400-500%. Dzięki naszej pomocy i wprowadzonym zmianom przez klienta zakład rozrósł się trzykrotnie. Mimo dużej automatyzacji i wzrostu wydajności niezbędne było zatrudnienia nowych osób. Liczba pracowników wzrosła z 5 do około 20. Klient stale sięga po nowe możliwości ulepszenia pracy, gdyż widzi w tym duży potencjał. Pomimo osiągniętego sukcesu klient ciągle nie powiedział ostatniego słowa i dalej szuka z nami możliwości optymalizacji.
Otrzymujesz reklamację od swoich klientów? Nie wiesz, gdzie tkwi problem? Chcesz usprawnić swój zakład? Nie wahaj się, napisz. Wspólnie postaramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.