Korzyści i ryzyka płynące ze zmiany konwencjonalnej technologii lakierowania frontów meblowych

LAKIEROWANIE FRONTÓW

W dzisiejszym tekście przybliżymy temat linii UV przy produkcji lakierowanych frontów meblowych dla branży stolarskiej. Dowiesz się jakie korzyści i ryzyka wiążą się ze zmianą technologii lakierowania frontów lakierami wodnymi UV. Omówimy ten temat na przykładzie zakładu naszego klienta. Zajmuje się on produkcją lakierowanych frontów kuchennych. Ponadto podejmują się zleceń lakierowania usługowego. Skala produkcji jest bardzo duża, przez co klient zużywa spore ilości lakierów poliestrowych, akrylowych i lakierów poliuretanowych. Aktualnie elementy lakierowane są częściowo automatycznie. Podkład nakładany jest przez ramię robota lakierniczego. Następnie kolor oraz lakier bezbarwny nakładany jest ręcznie w komorze lakierniczej. Na końcu elementy są odkładane na specjalnych stojakach do wyschnięcia i są pakowane do transportu. Patrząc na ekologię i chęci optymalizacji kosztów klient zdecydował się na skorzystanie z finansowania z Unii Europejskiej. Zakupił nowoczesną, automatyczną natryskową linię lakierniczą UV. Decyzja ta była poparta chęcią usprawnienia i zautomatyzować procesu produkcji.

Zalety lakierowania frontów lakierami wodnymi UV

Wprowadzenie wodnych lakierów UV i odpowiedniego systemu lakierniczego znacząco przyspiesza pracę. Fronty lakierowane opuszczające linię UV są całkowicie utwardzone i nie potrzebują już dosychać. Oznacza to, że można je od razu pakować i wysyłać do klienta. Kolejną zaletą jest wysoka powtarzalność aplikacji i przewidywalność wysokiej jakości efektów lakierowania. W przypadku lakierów wodnych UV można znacząco zmniejszenie zużycie lakieru do nawet 30-40% w stosunku do lakierów konwencjonalnych. Dodatkowo lakier wodny UV jest praktycznie nie emisyjny, czyli nie zanieczyszcza środowiska, co jest obecnie promowane wśród społeczeństwa. Warto podkreślić, że zastosowanie wodnych lakierów UV wpływa na poprawę komfortu pracy pracowników. Zapach lakieru wodnego UV jest znacznie mniej uciążliwy od innych rodzajów lakierów.Jak widać, zalet wynikających z stosowania wodnych lakierów UV jest sporo. Moglibyśmy wymieniać je w nieskończoność. Należy jednak być świadomy zagrożeń, jakie niesie za sobą zmiana. To właśnie o nich dowiesz się w kolejnej części artykułu.

Ryzyka płynące ze zmiany lakierowania na lakiery wodne UV

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, jest wysoki koszt zakupu maszyn. Chcąc zachować rentowność, konieczne jest uzyskiwanie wysokich dziennych przerobów i zapewnienie ciągłość produkcji. Całkowicie nieopłacalne jest włączanie linii UV na godzinę czy dwie, w celu przepuszczenia małej ilość formatek. Spowodowane jest to bardzo dużym zużyciem prądu na rozruch maszyny i nagrzania lamp UV. Ze względów finansowych najbardziej opłacalna jest, ciągła praca maszyny przez minimum 8 godzin dziennie.

Ponadto tego typu maszyny nie nadają się do lakierowania usługowego, gdzie każde zlecenie ma inny kolor. Niezasadna jest też częsta zmiana kolorów w trakcie pracy linii lakierniczej.

Stosowanie wodnych lakierów UV wymaga bardzo dużego reżimu technologicznego oraz stosowania zaleceń naszych techników. Niezbędna jest bieżąca kontrola nałożenia lakieru. Zaleca się minimum raz na godzinę zważyć testową formatkę, aby sprawdzić ilość nałożonej warstwy lakieru. Jest to bardzo ważne. Zwiększenie nałożenia nawet o kilka procent może doprowadzić do częściowego utwardzenia się lakieru lub pojawienia się spękań oraz niewłaściwej rozlewności podczas tworzenia końcowej powłoki. Bardzo ważną kwestią jest właściwe ustawienie linii w trakcie odparowania wody z lakierowanych elementów. Istotna jest dostosowanie prędkości posuwu oraz cyrkulacji powietrza podczas procesu suszenia i utwardzania pod lampami UV lakieru wodnego. Przyśpieszenie maszyny i skrócenie czasu utwardzania może doprowadzić do niecałkowitego wyschnięcia lakieru na frontach meblowych. 

Istotne jest dbanie o wysoką czystość maszyny. Jest to ważne, ponieważ powstający w trakcie lakierowania odkurz, osadza się wewnątrz maszyny. Odpadające drobiny mogą osiadać na świeżo nałożonej warstwie lakieru, w rezultacie powodując konieczność ich ponownego lakierowania.

Jak widać, stosowanie lakierów wodnych UV ma wiele zalet, ale też wiąże się z konkretnymi wymaganiami. Rozważając wprowadzenie lakierowania frontów meblowych za pomocą lakierów wodnych UV, należy wziąć pod uwagę wszystkie ryzyka, jakie mogą wystąpić. Należy dostosować linię produkcyjną do możliwości firmy. Nasi specjaliści mają za sobą wiele wdrożonych rozwiązań w firmach naszych klientów, co pozytywnie przekłada się na procesy wdrożenia przy kolejnych realizacjach. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić w doborze i ustawieniach maszyn, tak aby produkcja była, jak najbardziej opłacalna.

Jeżeli jesteś przed wyborem nowych maszyn lub jesteś na etapie poszukiwania systemów lakierniczych. Służymy naszym wsparciem i zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram