Producenci jachtów wykorzystują sklejkę jako materiał do zabudowy wnętrz produkowanych przez siebie jachtów. Właściciele stoczni jachtowych są świadomi potrzeby zabezpieczenia sklejki przed wilgocią oraz innymi szkodliwymi czynnikami. Z tego względu wybierają oni lakiery, które posiadają atesty, pozwalające na spełnienie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wyposażenia morskiego.
Lakiery z serii Quantum AkzoNobel
Produkty, które spełniają powyższą dyrektywę to lakiery z serii Quantum AkzoNobel. Jest to lakier trudnopalny, wysoce elastyczny oraz ma wysoką jakość powłoki. Używany jest wszędzie tam, gdzie liczy się wykończenie o najwyższej jakości. Lakiery z serii AkzoNobel Quantum są też stosowane w miejscach użyteczności publicznej, w kamperach oraz do produkcji drewnianych paneli wygłuszających.
Produkt dostępny jest w różnych wersjach powłok. Począwszy od głębokiego matu do wysokiego połysku. Jest bardzo transparentny, dobrze się rozlewa i tworzy bardzo ładną powłokę. Jest elastyczny, odporny chemicznie i mechanicznie. Główną jego zaletą jest zachowanie naturalnej barwy drewna. Oznacza to, że nie zmienia się prawie koloru drewna. Ponadto lakier w wiaderku jest przejrzysty jak woda.
Wyzwanie naszego klienta
Zgłosił się do nas klient, który produkuje jachty. Chciał zachować wysoką jakość produkcji, jednocześnie dostosować się do panujących trendów na rynku. Aktualnie bardzo dużą uwagę zwraca się na efekt wizualny łodzi.
Klient podzielił się z nami wyzwaniem, z jakim się boryka. Materiały drewnopochodne, które stosuje się podczas budowy pojazdu, mają porowatą strukturę. Wcześniej używane lakiery nie spełniły jego oczekiwań. Elementy miały niski stopień połysku, czego klient nie mógł zaakceptować. Próbą sprostania potrzebom klienta, było zastosowanie podkładu poliuretanowego. Produkt ten świetnie zamyka pory za sprawą wysokiej zawartości ciał stałych. Niestety efekt nie był zadowalający i to rozwiązanie trzeba było odrzucić. Warstwa podkładowa była mało elastyczna i uległa spękaniu.
Podkład akrylowy jako rozwiązanie
Zaproponowaliśmy klientowi podkład akrylowy. Głównym jego atutem jest elastyczność, pozwoliło nam to na uniknięcie spękanej powierzchni materiału. Podkład akrylowy zapewnia prawidłowe zamknięcie porów. Matowy efekt wykończenia jachtu jest znakomity już przy dwóch warstwach podkładu i jednej warstwie lakieru nawierzchniowego. Natomiast efekt wysokiego połysku jest możliwy do uzyskania po zastosowaniu dziewięciu warstw podkładu akrylowego.
Po zastosowaniu podkładu uzyskaliśmy efekt matowy. Klient nie krył zadowolenia. Teraz ma możliwość produkcji jachtów w założonym przez siebie standardzie. Z czego jest bardzo zadowolony. Aktualnie pracujemy nad zoptymalizowanym nakładanych warstw dla efektu połysku.
Podsumowując, jeżeli szukasz najwyższej jakości lakieru jachtowego ze wszelkimi wymaganymi atestami, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.
Autor: Darek Damięcki