W dzisiaj opisywanym przypadku nawiązaliśmy kontakt z firmą produkującą pasywne domy drewniane. Z racji, iż inwestorzy chcący mieszkać w tego typu domach na pierwszym miejscu stawiają ekologię, to cały dom musi być zrealizowany w koncepcji pro eko. Lakiery tworzą powłokę na powierzchni drewna, często zabijając jego urok i właściwości haptyczne, przeciwieństwem tego są oleje do drewna. Na rynku jest wiele innych rozwiązań, na przykład mieszaniny tworzone z wykorzystaniem wosków pszczelich, które w pełni oddają naturalny efekt koloryzacji i w dotyku drewno pozostaje drewnem. Jednakże tego rodzaju konserwacja wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, gdyż mieszaniny te są często wyrabiane samodzielnie.
Oferta AkzoNobel olej do drewna SF733
W ofercie AkzoNobel pojawia się coraz więcej produktów ekologicznych. Często piszemy o lakierach i impregnatach, natomiast w naszej ofercie znajduje się wiele innych produktów. Jednym z nich jest olej do drewna SF733 i właśnie o nim chcieliśmy dzisiaj Państwu więcej powiedzieć.
Nasz klient pokrywał elewacje domu drewnianego olejami na bazie oleju lnianego. Niestety, po bardzo krótkim czasie pojawiały się na powierzchni elementów wykwity grzybów. Spowodowane to było brakiem impregnacji biobójczej. Po dokładnym przeanalizowaniu problemu zaproponowaliśmy zastosowanie olej AkzoNobel SF733.
Producent w karcie technicznej opisuje możliwość zastosowaniu systemowego podkładu, który daje ochronę przed grzybami i pleśnią, a ponadto działa owadobójczo. Po zastosowaniu zaproponowanego przez nas rozwiązania, wszystkie problemy zniknęły, a klient jest zainteresowany długotrwałą współpracą z naszą firmą.
Konserwacji elementów pokrytych olejem
W tym miejscu warto wspomnieć o konserwacji elementów pokrytych olejem. Niestety, olej jest dość wymagającym w użytkowaniu środkiem, lecz przy prawidłowym odnawianiu powłoki wynagradza nam to pięknym efektem na długie lata. Aby przedłużyć żywotność elementów drewnianych, powinniśmy dwa razy w roku odświeżyć powłokę poprzez ponowne olejowanie. Zalecamy przeprowadzać taką operację na wiosnę i jesienią. Bez ponownego olejowania, powłoka zostanie wypłukana przez deszcz, straci swój kolor i pokryje się patyną. Kolejne nakładanie impregnatu biobójczego nie jest potrzebne, gdyż przy prawidłowej konserwacji, środek już przy pierwszym nałożeniu zapewnia ochronę na lata. Przed ponownym nałożeniem oleju, bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie powierzchni olejowanej. Bardzo dobrze w tej roli sprawdza się zastosowanie myjki ciśnieniowej, a także szarego mydła, które jest silne alkaliczne, dzięki temu wymywamy cukry proste i ligninę z drewna, czyli eliminujemy przy okazji pożywkę dla grzybów i pleśni.
Alternatywą dla oleju
Alternatywą dla oleju, może być impregnat do drewna AkzoNobel Sikkens 771 – daje podobny, bliski naturze, efekt wizualny i dużym atutem jest to, że nie wymaga tak częstego odnawiania powierzchni.
Podsumowując, oleje do drewna stają się coraz częstszym wyborem wśród klientów, lecz jest to produkt kierowany do świadomych użytkowników. Decydując się na pokrywanie elewacji czy tarasów olejem, musimy być świadomi obowiązków za tym stojących – bez ponownego nałożenia oleju co 6 miesięcy po paru latach powierzchnia na pewno nie będzie wyglądała zbyt dobrze.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub porozmawiać o innych produktach zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.