Sklejki – zastosowanie, właściwości, rodzaje

Opis sklejki

Klienci szukają alternatywnych możliwości, aby przedmioty meblarskie były lżejsze i bardziej wytrzymałe. Waga paneli drewnopodobnych często jest zbyt duża, a wytrzymałość produktów narażona jest na czynniki zewnętrzne. Sklejka jest materiałem drewnopochodnym często wykorzystywanym w branży stolarskiej. Jej stosowanie pomaga uniknąć wielu niepożądanych sytuacji. W porównaniu do litego drewna nie pęka i nie wypacza się. Posiada wysoką wytrzymałość na gięcie statyczne, przez co często sprawdza się lepiej niż stal.

Sklejka wykonana jest ze sklejonych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze cienkich warstw drewna zwanych fornirami. Powstaje przez układanie warstw prostopadle, czyli naprzemiennie-krzyżowo, aby sklejki miały ten sam kierunek włókien. Z lewej i prawej strony stosuje się nieparzystą ilość warstw klejonych w prasach o dużym nacisku. Sklejka składa się z rdzenia, czyli z wewnętrznej warstwy sklejki, która jest niezmienna oraz warstwy zewnętrznej sklejki, czyli prawej i lewej widocznej strony. W sklejkach wyróżnia się klasy, które określają poziom dopuszczalnych wad wizualnych produktu. Rozróżnia się klasę prawej i lewej strony, co oznacza, że obie strony mogą mieć różną klasę jakości. Warto jednak podkreślić, że w sklejkach bardziej wykorzystuje się prawą stronę.

Klasa pierwszej jakości- są to produkty najwyższej jakości i dopuszczalne są tylko niewielkie pęknięcia, wstawki i prawie niewidoczne sęki. Poza tym w tej klasie może występować sęk zdrowy zrośnięty, dopuszcza się przebarwienia, które nie powodują niszczenia drewna oraz sęki szpilkowe, które dopuszcza się do niewielkiej średnicy.

Klasa druga- to sklejka, która wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie niepotrzebny jest wizualny efekt. W tej klasie sklejki dopuszczalne są drobne skazy na powierzchni. Przebarwienia, które nie powodują niszczenia drewna, sęk zdrowy, otwarte pęknięcia i pojedyncze wstawki i zakładki.

Klasa trzecia- to sklejka wykorzystywana do konstrukcji, na którą nakłada się laminaty. W tej klasie sklejki dopuszcza się sęk zdrowy do średnicy pojedynczej ≤ 50 mm oraz otwór po sęku do średnicy ≤ 40 mm.Klasa czwarta-  jest to najniższa klasa sklejki. Dopuszcza się wad takich jak przebarwienia, zakorki, pęknięcia, sęki zepsute i niezrośnięte pod warunkiem, że wady te nie pogarszają przydatności płyty.

Właściwości sklejki

W stosunku do innych materiałów drewnopodobnych sklejka może być nawet do 40% lżejsza. Z racji, że jest wykonana z kilku warstw fornirów klejonych krzyżowo, posiada większe właściwości mechanicznie niż pozostałe płyty drewnopochodne. Sklejkę charakteryzuje niska przepuszczalność ciepła oraz możliwość jej powrotu do swoich pierwotnych wymiarów. Jest odporna na zginanie i ściskanie, co oznacza, że wytrzymałość sklejki jest większa niż drewna. Co więcej, jest bardziej odporna na pęcznienie pod wpływem wilgoci niż inne płyty drewnopochodne. Poprzez hydrotermiczną obróbkę, można łatwo formować kształt sklejki, przez co często wykorzystuje się ją do produkcji mebli dla domu i biura.

Rodzaje sklejki 

Sklejka wodoodporna a suchotrwała

W zależności od zastosowanego kleju w produkcji sklejki wyróżnia się sklejkę wodoodporną, półwodoodporną oraz suchotrwałą. Należy pamiętać, aby dobrać sklejkę odpowiednio do jej zastosowania.

W sklejkach wodoodpornych stosuje się kleje bakelitowye i syntetyczne.  Sprawdzają się na zewnątrz domu, gdyż są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W sklejkach suchotrwałych stosuje się klej mocznikowy. Stosuje się ją w warunkach suchych, gdzie panuje niska wilgotność powietrza.

W zależności od stosowanego drewna wyróżniamy trzy rodzaje sklejek: liściaste, iglaste i egzotyczne.

Sklejka liściasta

wyróżnia się łatwością w obróbce.

Ze względów estetycznych często sklejka znajduje zastosowanie na wyeksponowanych powierzchniach, boazeriach i elewacjach. Ze względu na swoje znakomite parametry sklejka liściasta z reguły ma szersze zastosowanie niż sklejka iglasta.

Sklejka liściasta dzieli się na:

  • sklejka brzozowa, która występuje w klasach: 2-2, 2-3, 3-3. Z drewna brzozowego powstaje sklejka wodoodporna. Sklejki wodoodporne wykorzystuje się w produkcji mebli oraz ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystywana jest m.in. przy budowie ścianek działowych, systemów rusztowań, sufitów czy okładzin ścian.
  • sklejka topolowa występuje w klasie 1-2 oraz w klasie 2-2. W naszej firmie występuje sklejka wysokiej jakości 1-2. Sklejka liściasta topolowa jest sklejką lekką, łatwą w obróbce i malowaniu.

Szczególnie wykorzystywana jest w przemyśle, produkcji drzwi, ram, kamperów, jachtów, transporcie, czy w branży eventowej np. stanowiska targowe. Sklejka ta waży około 420 - 480kg na metr sześcienny, co daje o połowę mniejszą wagę niż MDF oraz waży 2/3 tego, co płyta wiórowa. Na naszym stanie magazynowym dostępne są różne formaty i grubości sklejki 3 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm. Grubsze sklejki są dostępne pod zamówienie, w celu zamówienia sklejki skontaktuj się z nami.

Sklejka iglasta

Występuje w klasie 2-3. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi, ma także niepodważalne walory estetyczne. W porównaniu do sklejki liściastej jest produktem tańszym.

Występuje również sklejka elastyczna, często zwana sklejką giętą.

Jest ona wykonana z egzotycznego drewna fuma przy użyciu kleju na bazie melamin. Jej atutem jest możliwość gięcia wzdłuż lub w poprzek płyt. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest w przemyśle meblowym, jak również przez producentów jachtów i łodzi. Dodatkowym atutem sklejki giętej jest możliwość uzyskania okrągłych i owalnych kształtów bez stosowania specjalnych maszyn. Powstaje przez przeszlifowanie arkuszy sklejki papierem o ziarnistości 120. Pozwala to na pokrycie fornirem, melaminą, farbą, PCV, lub innym materiałem wykończeniowym. Natomiast używając lakieru bezbarwnego, można uzyskać kolor zbliżony do brzozy lub sosny.W naszej ofercie znajdziecie sklejkę SUPERFORM. Występuje w rozmiarach 3, 5, 8 mm.

Atuty sklejki SUPERFORM:

  • ze sklejki SUPERFORM jest możliwość uzyskania profilu “S”
  • sklejka SUPERFORM jest lżejsza niż MDF
  • w sklejce SUPERFORM można uzyskać mały promień wygięcia
  • w sklejce można frezować, wbijać gwoździe, stosować wkręty, jak również stosować lakier bezbarwny lub bejcować
  • wykończenie produktu może być obustronne
  • odcięte części sklejki SUPERFORM można wykorzystać ponownie do innych celów

Zabezpieczenie sklejki

Dobranie odpowiedniego rodzaju sklejki do funkcji, jaką ma ona pełnić to podstawa. Jednak aby końcowy produkt był wytrzymały, niezbędne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Sklejka złożona jest z obłogów drewnianych, co oznacza, że można zabezpieczyć ją w podobny sposób, jak litą deskę stworzoną z podobnych materiałów. Sklejka składa się z naprzemiennie ułożonych warstw obłogu, scalonych odpowiednią warstwą kleju, przez co każda warstwa może zachowywać się inaczej. Pomimo że niektóre typy sklejek nazywane są sklejkami wodoodpornymi, to niezbędne jest ich zabezpieczenie, przed działaniem warunków atmosferycznych. Jest to istotne, ponieważ w sklejce, wodoodporny jest tylko klej. Poszczególne warstwy sklejki nie mają właściwości wodoodporności i będą zachowywać się zgodnie z charakterystyką drewna, z którego powstały.

Płaskie powierzchnie sklejki najlepiej zabezpieczyć impregnatem, lakierem lub olejem, natomiast trudniej jest zabezpieczyć krawędzie. Pod wpływem wilgoci, naprzemiennie ułożone warstw obłogu różnie pracują. Oznacza to, że inaczej spuchnie warstwa ze słojami ułożonymi w poprzek przekroju, inaczej z włóknami ułożonymi wzdłuż przekroju, a jeszcze inaczej zachowa się sama warstwa kleju. Jest to problematyczne, ponieważ lakier w tym miejscu może mieć tendencję do pękania. Poprzez te mikropęknięcia do środka sklejki dostaje się woda, która doprowadza do degradacji płyciny. Zjawisko to można zaobserwować na placach zabaw, na których popularne są konstrukcje ze sklejki pomalowanej żywymi kolorami. Często już po jednym sezonie konstrukcje ze sklejki na placach zaczynają pękać na krawędziach, widoczne są warstwy sklejki oraz łuszczy się lakier. Wygląda to nieestetycznie, a krawędzie zaczynają być ostre, co jest niebezpieczne dla dzieci. Kluczowe w tym przypadku jest zabezpieczenie krawędzi mocno penetrującym lakierem o wysokiej zawartości ciał stałych. Dzięki takiemu lakierowi związują się ze sobą warstwy sklejki, co daje pewność zabezpieczenia elementów na długie lata.

Nasi technicy, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i dziesiątkach zbadanych podobnych problemów z pewnością polecają nasze produkty oraz autorskie technologie produkcji do zabezpieczania i koloryzacji sklejki.Potrzebujesz sklejki lub odpowiedniego sposobu jej zabezpieczenia? Napisz do nas! W swojej ofercie posiadamy sklejki elastyczne SUPERFORM, jak i sklejki liściaste brzozowe i sklejki liściaste topolowe oraz szeroką gamę impregnatów, lakierów, olejów oraz bejc.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram