Stabilizacja połączeń elementów składowych stopni schodowych przez użycie dwóch klejów – Białego i PUR D4

Klient w swoim zakładzie produkuje stopnie w dużych ilościach. Potrzebuje optymalizacji cyklu produkcyjnego. Do elementów stopnia doklejane są noski – elementy maskujące frontową krawędź stopnia. Ze względu na to, że jest to intensywnie obciążony element to siła klejenia musi być bardzo wysoka. Żeby to zapewnić to elementy są łączone na obce pióro.

Problem z klejem PVaC

Braku wytrzymałości i sztywności spoiny klejowej przy zastosowaniu standardowego kleju białego PVaC. Wcześniejsze rozwiązania technologiczne sprawiały dodatkowo problem z:

  • Spasowaniem elementów (wolniejszy proces)
  • Ograniczenia ze względu na czas otwarty systemu klejowego
  • Duża ilość odpadów

Z tego względu potrzebne było niestandardowe rozwiązanie. Pierwsza myśl jaka przyszła to zastosowanie siły dwóch systemów klejowych jednocześnie w trakcie jednego procesu klejenia. Do połączenia na obce pióro zaproponowaliśmy PUR D4 o bardzo krótkim czasie wiązania. W celu zwiększenia siły wiązania zastosowano klej biały do klejenia płaszczyzn krawędziowych.

Dlaczego PUR?

  • Odpowiednie wypełnienie frezu
  • Duża siła i krótki czas wiązania
  • Poprzez „puchnięcie” uzyskujemy usztywnienie i uszczelnienie połączenia na obce pióro, dzięki temu elementy nie muszą być tak dokładnie spasowane
  • Pochłania wilgoć z drugiego kleju i dzięki temu przyspiesza wiązanie.

Dlaczego klej biały?

  • Wstępne szybkie wiązanie pozwala na stabilizacje spoiny, a jednocześnie zapewnia trwałe połączenie elementów
  • W przeciwieństwie do kleju PUR nie rozpycha klejonych elementów

Efekt końcowy połączenie kleju białego i PUR / Podsumowanie

Połączenie kleju białego i PUR dzięki ich właściwościom rewelacyjnie zdało egzamin. Po modernizacji procesu elementy na prasie są utrzymane zaledwie 5-7 minut Spoina końcowa jest trwała, szczelna i odporna mechanicznie. Dodatkowo udało się poprawić wydajność przez ograniczenie ilości odpadów i łatwiejsze pasowanie elementów. To znacznie skróciło czas pracy nad danym elementem.

Stopnie po bardzo krótkim sezonowaniu są formatowane i przygotowywane do dalszej obróbki 

CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300
Psary Małe
NIP: 789-161-28-42
REGON: 634570880
KRS: 0000202886
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram