Stabilizacja połączeń elementów składowych stopni schodowych przez użycie dwóch klejów – Białego i PUR D4

Klient w swoim zakładzie produkuje stopnie w dużych ilościach. Potrzebuje optymalizacji cyklu produkcyjnego. Do elementów stopnia doklejane są noski – elementy maskujące frontową krawędź stopnia. Ze względu na to, że jest to intensywnie obciążony element to siła klejenia musi być bardzo wysoka. Żeby to zapewnić to elementy są łączone na obce pióro.

Problem 

Braku wytrzymałości i sztywności spoiny klejowej przy zastosowaniu standardowego kleju białego PVaC. Wcześniejsze rozwiązania technologiczne sprawiały dodatkowo problem z:

  • Spasowaniem elementów (wolniejszy proces)
  • Ograniczenia ze względu na czas otwarty systemu klejowego
  • Duża ilość odpadów

Z tego względu potrzebne było niestandardowe rozwiązanie. Pierwsza myśl jaka przyszła to zastosowanie siły dwóch systemów klejowych jednocześnie w trakcie jednego procesu klejenia. Do połączenia na obce pióro zaproponowaliśmy PUR D4 o bardzo krótkim czasie wiązania. W celu zwiększenia siły wiązania zastosowano klej biały do klejenia płaszczyzn krawędziowych.

Dlaczego PUR?
  • Odpowiednie wypełnienie frezu
  • Duża siła i krótki czas wiązania
  • Poprzez „puchnięcie” uzyskujemy usztywnienie i uszczelnienie połączenia na obce pióro, dzięki temu elementy nie muszą być tak dokładnie spasowane
  • Pochłania wilgoć z drugiego kleju i dzięki temu przyspiesza wiązanie.
Dlaczego klej biały?
  • Wstępne szybkie wiązanie pozwala na stabilizacje spoiny, a jednocześnie zapewnia trwałe połączenie elementów
  • W przeciwieństwie do kleju PUR nie rozpycha klejonych elementów
Efekt końcowy / Podsumowanie

Połączenie kleju białego i PUR dzięki ich właściwościom rewelacyjnie zdało egzamin. Po modernizacji procesu elementy na prasie są utrzymane zaledwie 5-7 minut Spoina końćowa jest trwała, szczelna i odporna mechanicznie. Dodatkowo udało się poprawić wydajność przez ograniczenie ilości odpadów i latwiejsze pasowanie elementów. To znacznie skróciło czas pracy nad danym elementem.

Stopnie po bardzo krótkim sezonowaniu są formatowane i przygotowywane do dalszej obróbki 

CDW Sp z o.o

ul. Wrzesińska 21 62-307 Borzykowo

NIP: 789-16-12-842
REGON:
634570880
KRS: 0000
202886

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram