Na co zwracamy uwagę przy zmianie systemu klejenia drewna?
Dużą częścią pracy naszych doradców technicznych jest dopasowywanie i optymalizowanie procesów technologicznych klejenia czy lakierowania drewna.
Aby było to możliwe, w pierwszej kolejności przeprowadzamy audyt, który służy poznaniu obecnego procesu, dostępnego parku maszyn oraz wyłapaniu wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Pozwala to zidentyfikować miejsca, w których możemy coś poprawić.
Czy proces obróbki drewna klejonego jest istotny?
Podczas przeprowadzanych audytów zauważamy, że klienci pomijają etap przygotowania drewna w procesie klejenia. Nieprawidłowe przygotowanie materiałów lub brak obróbki drewna przed klejeniem jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Chcąc efektywnie skleić drewno, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie go przed klejeniem. Jest to kluczowy czynnik w całym procesie. Pominięcie etapu przygotowania skutkować może rozklejaniem co w konsekwencji niesie za sobą straty oraz liczne reklamacje.
Przygotowanie drewna przed klejeniem
Pierwszym etapem przygotowania materiału do klejenia jest sprawdzenie powierzchni drewna. Powierzchnia klejonego drewna powinna być gładka. Na elementach drewnianych często zauważyć można nierówności. Jeśli są one znaczące, przed nałożeniem kleju należy wyrównać klejoną powierzchnie. Jest to ważne, ponieważ każda wyczuwalna nierówność, osłabi trwałość wiązania spoiny klejowej. Przygotowanie do klejenia drewna to również dokładne wyczyszczenie klejonej powierzchni. Ważne jest pozbycie się zabrudzeń mechanicznych, pyłu, kurzu, resztek starego kleju czy farby. Jeśli mamy do czynienia z drewnem surowym lub prasowanym należy przygotować je pod kątem procesu utleniania się żywicy. Pamiętajmy, że każdą powierzchnię przed klejeniem trzeba odtłuścić. Bardzo istotne jest to w przypadku drewna egzotycznego. W drewnie tym znajdują się olejki, które mimo obróbki w tym szlifowania, po czasie pojawiają się ponownie na powierzchni. Tak więc, klejenie powinno odbywać się bezpośrednio po procesie obróbki drewna.
Dobór kleju
Klejenie jest jednym z ostatnich etapów produkcji. Pomimo że koszt kleju w odniesieniu do kosztu, chociażby zużytych materiałów jest znikomy, to nieprawidłowe sklejenie może spowodować bardzo dużo straty dla producenta oraz utratę zaufania klientów. Warto zwrócić uwagę na sposób doboru kleju przez dostawcę. Jeśli oferta nie jest poparta wizytą dostawcy lub ewentualną gotowością do nadzoru testów i pomocą przy wdrożeniu kleju do procesu produkcyjnego klienta, ryzyko niepowodzenia jest bardzo duże. Wiąże się to z wysokim kosztem wdrożenia prawidłowego systemu klejenia. Pozornie tani klej staje się kilkakrotnie droższy w użytkowaniu, aniżeli się spodziewaliśmy. Dzieje się tak, ponieważ każdy klej ma swoje szczególne właściwości. Nie jest możliwe skuteczne, bezpieczne i oszczędne stosowanie kleju bez odpowiedniego ustawienia sprzętu, wartości ciśnień czy dobrania nałożenia kleju. Oszczędności warto szukać poprzez kompleksowe działania związane z procesem klejenia. Najlepiej zacząć od dobrze dobranego do aplikacji sprzętu, jego serwisowania, doboru kleju i sposobu jego aplikowania oraz ustawień. Często nawet drobne korekty przy wielu tygodniach produkcyjnych mogą przynieść wymierne i nierzadko duże korzyści finansowe.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru odpowiedniego kleju
- rodzaj klejonego materiału,
- sposób i jakość obróbki materiału,
- sposób nakładanie kleju czy jest to nakładanie ręczne, czy automatyczne,
- rodzaj narzędzi, czyli urządzenia do klejenia, między innymi rodzaje pras,
- czas prasowania,
- temperatury klejenia, sposób klejenia. Czy jest to klejenie na zimno, czy na ciepło oraz jakie są ustawione temperatury na prasach grzanych,
- używane dotychczas kleje oraz obecny system klejenia,
- na czym szczególnie zależy klientowi przy zmianie systemu.
W procesie zmiany systemu klejenia najważniejsza jest chęć klienta na zmianę. Klienci często są przyzwyczajeni do obecnego systemu, problemów i wyzwań, które niesie za sobą nieprawidłowo dobrany system klejenia. Dzieje się tak, ponieważ wielokrotnie przez wiele lat działają na jednym systemie klejenia. Z racji przyzwyczajenia i wypracowanego nawyku nawet nie wpadli na to, że można robić coś inaczej. W naszych pozostałych artykułach i case studies możesz zapoznać się z wprowadzonymi przez nas rozwiązaniami u klientów. Spora część zmian tyczy się systemu klejenia. Treści te doskonale obrazują jakie korzyści i oszczędności mogą przynieść proponowane przez nas rozwiązania, zapraszamy do lektury.
Szukasz odpowiedniego systemu klejenia dla swojej produkcji. Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.