Impregnacja drewna Akacjowego

Często spotykamy się z potrzebą optymalizacji oraz zwiększenia wydajności produkcji klienta. Nierzadko zgłaszają się do nas firmy, które wprowadzając nowy projekt do swojej firmy i potrzebują wsparcia w doborze produktów oraz jak najlepszego dostosowania produkcji.

Sytuacja taka miała miejsce u jednego z naszych stałych klientów, który zajmuje się produkcją wysokiej jakości mebli ogrodowych, placów zabaw, a także wyposażeniem sal. Klient dotychczas zaopatrywał się u nas w indywidualnie dostosowany impregnat do olchy oraz sosny. Będąc zadowolony z dotychczasowej współpracy, zgłosił się do nas z prośbą o pomoc w dobrze impregnatora do mebli ogrodowych wykonanych z akacji. Dobór odpowiedniego produktu był dla klienta o tyle trudny, że drewno akacjowe samo w sobie jest trudne do barwienia. Akacja wydziela specyficzne olejki, które po nałożeniu jakiegokolwiek impregnatu powodują łuszczenie. Dodatkowo w naturalnym wyglądzie drewno akacji ma zieloną poświatę, która powoduje zmianę koloru po jego nałożeniu. W konsekwencji kolor wygląda zupełnie inaczej niż na innych drewnach, przez co impregnacja drewna akacjowego jest wymagająca.

Z jakiego powodu konserwacja drewna akacjowego jest ważna?

Temat impregnacji drewna jest bardzo ważny, szczególnie jeśli meble drewniane mają służyć długie lata. Surowe drewno narażone jest na szkodliwe działanie promieni UV, szkodników czy wilgoć. Wiąże się to z występowaniem grzybów, pleśni czy sinizny na powierzchni drewna oraz zmianie struktury drewna. Skraca to użyteczność produktu oraz zmniejsza atrakcyjność mebli. Impregnacja zabezpiecza drewniane meble przed czynnikami atmosferycznymi, fizycznymi i biologicznymi. Aby była ona skuteczna, niezbędne jest dobranie odpowiedniej metody ochrony drewna.

Drewno akacjowe nie wymaga impregnacji przeciw grzybom i pleśni, natomiast niezbędne jest zabezpieczeniu go przed patynowaniem, w tym celu należy zadbać o nadanie koloru. Impregnacja drewna akacjowego tak jak każdego innego drewna polega na nasyceniu elementów drewnianych przeznaczonym do tego środkiem. Naszemu klientowi zależało na produkcie, który odpowiednio zabezpieczy drewno akacji, a powierzchnia mebli wykończona będzie w wybranym przez niego kolorze.

Proces doboru odpowiedniej impregnacji drewna akacjowego

Aby sprostać oczekiwaniom klienta nasz przedstawiciel techniczno-handlowy dokonał audytu, dzięki któremu uzyskał niezbędne informacje o tym, jak przebiega produkcja, jakie wymogi powinien spełniać produkt oraz na jakich szczególnie właściwościach zależy klientowi?

Kluczowe w dostosowaniu odpowiedniego produktu jest wykonanie odpowiedniej ilości testów różnych impregnatów na drewnie akacjowym. Dobór odpowiedniego koloru impregnatu na drewnie akacji wymaga czasu. W tym przypadku wykonaliśmy około 12 próbek kolorów, by w rezultacie uzyskać jeden idealny odcień. Wymagało to od nas wielu prób, ponieważ jak pisaliśmy wcześniej, drewno akacjowe przyjmuje barwę lekko zieloną i zawiera olejki, co wpływa na zmianę koloru i niezgodność odcienia ze wzornikiem.

Wspólnie z klientem wybraliśmy metodę impregnacji drewna, dostosowaną do produkcji na mniejszą skalę. Wybrany sposób aplikacji gwarantuje odpowiednie nałożenie produktu na drewnianej powierzchni. Polega on na nałożeniu warstwy preparatu pędzlem oraz wcieraniu go w drewno akacji. Metoda ta pozwala na nałożenie kolejnej warstwy impregnatu w miejsca, gdzie widoczne są braki produktu, ograniczając przy tym straty. Natomiast myśląc o produkcji masowej, niezbędne jest dostosowanie metody impregnacji, która umożliwi produkcję mebli na dużą skalę. Obecnie wraz z klientem jesteśmy w trakcie szukania rozwiązania, które uprości i przyspieszy produkcję bez narażenia go na powtórne koszty inwestycji.

Właściwości naszego produktu do impregnacji drewna

Wybrany impregnat oprócz tego, że chroni drewno, to jest łatwy w użyciu. Jest to wodny, transparentny i matowy produkt, który na powierzchni mebli nadaje olejowe wykończenie. Można stosować go jako system trzech warstw (podkład, warstwa pośrednia i końcowa). Co ciekawe produkt pozostawia otwarte pory, dzięki którym zapewnia elementom drewnianym ochronę przed promieniowaniem UV. Jednym z kluczowych właściwości jest bezpieczeństwo produktu zgodne z DIN EN 71 część 3 „Bezpieczeństwo zabawek”.

Klient, będąc zadowolony z efektów wypracowanego przez nas rozwiązania, zaakceptował kolor impregnatu i wykonał meble pokazowe, które będą prezentowane latem na targach w Stanach. Naszemu klientowi życzymy wielu sukcesów. Jeśli przymierzasz się do wykonania impregnacji drewna? Produkujesz meble akacjowe na zewnątrz? Chcesz znaleźć idealny sposób impregnowania? Skontaktuj się z nami.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram