Jedna żywica 1274, a wiele rozwiązań

Żywice mocznikowo-formaldehydowe należą do grupy tworzyw sztucznych z grupy aminoplastów. Powstają w wyniku kondensacji mocznika z formaldehydem w środowisku kwasowym.

W celu odpowiedniego utwardzenia żywic niezbędne jest dodanie odpowiedniej ilości utwardzacza.  Do żywic mocznikowo -formaldehydowych jako utwardzacz zazwyczaj dodaje się chlorek amonu lub siarczek amonu. Bezpieczniejszym rodzajem utwardzaczy jest siarczek amonu, który w wyniku podgrzania rozkłada się na kwas siarkowy. Powstały związek chemiczny zakwasza środowisko, powodując sieciowanie kleju. Natomiast chlorek amonu jest bardziej szkodliwy przez zawarty w tym związku szkodliwy chlor.

Zastosowanie żywicy

Żywica mocznikowo-formaldehydowa 1274 najczęściej przeznaczona jest do klejenia drewna, tworzyw drzewnych, giętych elementów, formpressingu, sklejki, podłóg, płyciny meblowej czy do foliowania. Atutem żywicy jest niska emisja formaldehydu przy jednocześnie zachowaniu wysokiej jakości spoiny klejowej. Żywica najlepiej klei się wyższych temperaturach.

Najniższa temperatura klejenia dla 1274 wynosi: 70ºC. Warto jednak wspomnieć, że prasowanie tej żywicy w niższych temperaturach jest możliwe. Dla przykładu, klejenie w temperaturze 50ºC odbywa się przy dodaniu odpowiedniego utwardzacza. Dzięki zastosowaniu utwardzacza jakość spoiny klejowej jest bardzo dobra. Do aplikacji żywicy 1274 najczęściej wykorzystuje się automatyczne mieszalniki oraz nakładarki klejowe. Automatyzacja mieszania żywicy oraz możliwość oddzielnego nakładania utwardzacza umożliwia użycia szybkich systemów klejowych. W rezultacie znacznie ogranicza się czas prasowania. Prowadzi to do oszczędności czasu pracy oraz pieniędzy.

Właściwości żywicy 1274 - dane techniczne

  • jakość spoiny zgodna z normą EN-PN 12765 C3. Klasa C3 oznacza wytrzymałość spoin klejowych na sucho i na mokro, mierzonej w określonych warunkach oraz po różnych obróbkach klimatyzowania,
  • zawartość ciał stałych 69 ± 2%,
  • żywotność żywicy to 4 miesiące przy składowaniu w 20ºC,
  • żywica ma gęstość 1300 kg/m3,
  • niska zawartość formaldehydu <0,20%,
  • odczyn pH 8,5-9,5,
  • emisja formaldehydu-posiada emisję formaldehydu określoną normą E1.

Żywicę 1274 można stosować z szeroką gamą utwardzaczy w zależności od żądanego czasu prasowania i żywotności mieszanki klejowej. Czasy prasowania oparto na praktycznych testach oraz badaniach laboratoryjnych, stąd należy je traktować orientacyjnie. Więcej informacji dotyczących procesu klejenia można znaleźć w karcie produktu TDS. Czas prasowania uzależniony jest często od rodzaju klejonych materiałów, dlatego należy określać go oddzielnie dla każdego przypadku podczas prób technologicznych. Firma Akzo Nobel cały czas pracuje nad modyfikowaniem utwardzaczy w celu rozbudowania bazy produktów spełniających niską normę emisji formaldehydu oraz produktów dostępnych dla wielu typów aplikacji.

Utwardzacze dla żywicy 1274 dostępne w naszej ofercie:

Utwardzacz 2505

To wszechstronny z szybkim czasem utwardzania produkt. Charakteryzuje się niskim zużyciem narzędzi oraz zawiera łapacz formaldehydu. Odpowiedni do stosowania zarówno w prasach gorących, jak i prasach wysokiej częstotliwości.

Czas prasowania w 90ºC 0,6 mm warstwy żywicy z utwardzaczem to 50 s.

Żywotność mieszanki w 20ºC sięga 2h 30 min.

Należy zachować proporcje mieszania utwardzacza do żywicy wagowo w stosunku 20:100.

Utwardzacz występuje w szarym kolorze w postaci cieczy. Stosuje się go do produkcji podłóg, sklejek giętych, okleinowanie, foliowanie, warstwowego klejenia drewna litego i płyt meblarskich.

Utwardzacz 2519

To wszechstronny produkt z wysoką odporność na wodę. Charakteryzuje się niskim zużyciem narzędzi oraz długą żywotnością. Zawiera łapacz formaldehydu i jest odpowiedni do stosowania zarówno w prasach gorących, jak i prasach o wysokiej częstotliwości.

Czas prasowania w 90ºC, 0,6 mm to 2 min 45 s.

Żywotność mieszanki w 20ºC sięga 10 h.

Proporcje mieszania, żywicy do utwardzacza w stosunku wagowym to 100:20.

Utwardzacz przyjmuje żółtawy kolor w postaci cieczy. Stosuje się go do produkcji podłóg, sklejek giętych, warstwowego klejenia drewna litego, płyt meblarskich, drzwi, okleinowania i foliowania.

Utwardzacz 2545

To wszechstronny produkt z długa żywotność mieszanki. Zawiera łapacz formaldehydu I jest odpowiedni do stosowania zarówno w prasach gorących, jak i prasach o wysokiej częstotliwości.

Czas prasowania w 90ºC, 0,6 mm to 3 min 15 s.

Żywotność mieszanki w 20ºC sięga 15 h.

Proporcje mieszania, żywicy do utwardzacza w stosunku wagowym to 100:20.

Utwardzacz przyjmuj postać cieczy o szarawym kolorze. Stosuje się go do produkcji podłóg, sklejek giętych, warstwowego klejenia drewna litego, płyt meblarskich, drzwi, okleinowania i foliowania.

Utwardzacz 2581

To wszechstronny o średniej szybkości produkt. Odpowiedni do stosowania zarówno w prasach gorących, jak i prasach o wysokiej częstotliwości. Zawiera łapacz formaldehydu.

Czas prasowania w 90ºC, 0,6 mm to 2 min 15 s.

Żywotność mieszanki w 20ºC sięga 3 h 30 min.

Proporcje mieszania, Utwardzacza do żywicy w stosunku wagowym to 20:100.

Utwardzacz przyjmuj postać cieczy o szarawym kolorze. Stosuje się go do produkcji podłóg, sklejek giętych, warstwowego klejenia drewna litego, płyt meblarskich, drzwi, okleinowania i fornirowania.

Utwardzacz 2588

To wszechstronny bardzo szybki produkt. Charakteryzuje się możliwością zmiany proporcji ilości żywicy do utwardzacza. Odpowiedni do stosowania zarówno w prasach gorących, jak i prasach O wysokiej częstotliwości. Zawiera łapacz formaldehydu.

Czas prasowania w 90ºC, 0,6 mm to 50 s.

Żywotność mieszanki w 20ºC jest uzależniona od proporcji mieszania w stosunku wagowym ilości utwardzacza do żywicy:

5:100 wynosi 25 min,

10:100 wynosi 18 min,

15:100 wynosi 15 min,

Utwardzacz przyjmuje kolor biały i występuje w postaci cieczy.

Stosuje się go do produkcji podłóg i płyt meblarskich.

Utwardzacz 7501

To bardzo szybki o szerokim zastosowaniu, produkt. Jest odpowiedni do stosowania w prasach gorących i znakomity do stosowania w prasach o wysokiej częstotliwości. Nie przyczynia się do zwiększonego zużycia narzędzi, co więcej zawiera surowce ze źródeł odnawialnych. Może być stosowany do klejenia na zimno.  W celu lepszego łączenia płyt ognioodpornych, MDF i okleiny, można dodać do systemu klejowego maksymalnie 5 części improvera 4431.

Czas prasowania w 90ºC, 0,6 mm wynosi 30 s.

Żywotność mieszanki w 20ºC sięga 50 min.

Proporcje mieszania, żywicy do utwardzacza w stosunku wagowym to 100:20.

Stosuje się go do produkcji mebli i podłóg, okleinowanie, oraz produkcja sklejek giętych. Jest dedykowany do klejenia okleiny brzozowej na ognioodpornych płytach MDF.

Podsumowanie

Aby osiągnąć najwyższą jakość spoiny, należy przestrzegać obostrzeń dotyczących minimalnej temperatury spoiny klejowej. Dla różnych mieszanin żywicy z utwardzaczem wygląda to następująco:

- Akzonobel 1274 + utwardzacz 2505 – minimalna temperatura spoiny klejowej 70 ºC,

- Akzonobel 1274 + utwardzacz 2519 – minimalna temperatura spoiny klejowej 70 ºC,

- Akzonobel 1274 + utwardzacz 2545 – minimalna temperatura spoiny klejowej 70 ºC,

- Akzonobel 1274 + utwardzacz 2581 – minimalna temperatura spoiny klejowej 70 ºC,

- Akzonobel 1274 + utwardzacz 2588 – minimalna temperatura spoiny klejowej 50 ºC,

- Akzonobel 1274 + utwardzacz 7501 – minimalna temperatura spoiny klejowej 50 ºC,

Dla poprawienia właściwości spoiny klejowej do mieszanki można dodać polepszacz Improver 4431.

Produkt ten stosowany jest w połączeniu z klejami mocznikowo-formaldehydowymi, jako dodatek. Jego celem jest polepszenie klejenia elementów w przypadku łączenia trudnosklejalnych gatunków drewna i płyt HDF.  Znajduje zastosowanie w prasach gorących i w prasach o wysokiej częstotliwości.

Proporcje mieszania w stosunku wagowym to 3:10. Jednakże ilość dodania Improvera w każdym przypadku należy określić indywidualnie. Improver należy dodawać podczas mieszania kleju lub mieszanki klejowej. Nie wolno dodawać Improvera bezpośrednio do utwardzacza, gdyż może to spowodować koagulację polepszacza, W konsekwencji prowadzi to do powstania grudek. Żywotność produktu wynosi 12 miesięcy w 20ºC lub 9 miesięcy w 30ºC. Improver ma konsystencję cieczy i jest w kolorze białym. Znajduje zastosowanie jako dodatek, polepszacz do systemów mocznikowo-formaldehydowych.

Jak można zauważyć kleje mocznikowo-formaldehydowe dają ogromne spektrum możliwości poprzez modyfikację stosowanych utwardzaczy czy proporcji mieszania. Właśnie z tego względu jest to jeden z najczęściej wybieranych przez naszych klientów systemów klejowych.

Warto wspomnieć, że mimo nazwy „klej mocznikowo-formaldehydowy” kleje te uwalniają małe ilości lotnych związków formaldehydów. Dzieje się to za sprawą dodania „łapacza formaldehydów” do utwardzacza, który wiąże cząsteczki formaldehydu i zostają one w warstwie klejowej. Dzięki temu kleje te przechodzą najbardziej rygorystyczne testy dla takich odbiorców jak np. Ikea.

Jeżeli poszukujesz systemu klejów mocznikowych i potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu systemu w swoim zakładzie, czy doborze odpowiedniej mieszaniny, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram