Problem do rozwiązania
Za duża ilość nakładanych warstw środków impregnujących do drewna
Materiał do pokrycia
Elementy drewniane
Produkt użyty do testów: Sikkens Rubbol
Opis problemu i zarys sytuacyjny:
Nasz klient zajmuje się produkcją architektury ogrodowej. W aktualnie używanym systemie, impregnowania i barwienia drewnianych elementów, zmuszony jest pokrywać je dwoma warstwami impregnatora. Powoduje to znaczne wydłużenie czasu produkcji i problem z miejscem gdzie elementy drewniane pomiędzy pierwszą a drugą warstwą są suszone.
Klient poszukiwał rozwiązania jednopowłokowego kryjącego, który poza odpowiednim wybarwieniem będzie dawał wystarczające efekty grzybo- i pleśniobójcze po pokryciu struktury drewnianych elementów.
Zaproponowane rozwiązania Sikkens Rubbol i przeprowadzone testy:
Zaproponowaliśmy użycie produktów z linii Sikkens Rubbol (kryjąca powłoka pośrednia i nawierzchniowa do konserwacji elementów drewnianych, do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych).
W trakcie wielokrotnie przeprowadzanych testów, na linii produkcyjnej architektury ogrodowej, nie zauważyliśmy żadnych problemów przy pokrywaniu jedną warstwą. Elementy drewniane były impregnowane zanurzeniowo. Krycie było zadowalające przy pierwszym zanurzeniu i nie powstawały zacieki na elementach mebli ogrodowych.
Drewno poddawane testom pochodziło prosto z tartaku – nie było w żaden sposób suszone czy sezonowane co znacznie zwiększało ryzyko powstawania grzybów i pleśni.
Produkty drewniane zaimpregnowane naszymi produktami zostały wystawione na poligon doświadczalny – na okres 12 miesięcy.
Zamysłem tak długich testów było wystawienie ich na działanie wszelkich możliwych warunków atmosferycznych występujących w naszej strefie klimatycznej – wiosna, lato, jesień, zima.
Zarówno w trakcie, jak i po okresie 12 miesięcy elementy wyglądały jak w dzień malowania. Nie były zauważalne żadne oznaki zniszczenia powierzchni ani wykwitu grzybów czy pleśni.
Podsumowanie, plusy:
Dzięki wprowadzeniu naszego rozwiązania klient mógł zwiększyć wydajność produkcji drewnianych mebli ogrodowych o 100% przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia impregnatów o połowę. Największym plusem było duże zmniejszenie kosztów produkcji dzięki zredukowaniu o połowę ilości potrzebnego impregnatu.