Kleje EPI w architekturze ogrodowej

Opis problemu i zarys sytuacyjny:

Klient mierzył się z problemem klejenia elementów architektury ogrodowej gdzie kleje PVAc nie zdawały egzaminu przy stosowaniu drewna o większej wilgotności (14-16%). Ze względu na uciążliwość czyszczenia narzędzi i wykruszanie się spoiny pod wpływem promieniowania UV nie mogły być stosowane również kleje PUR.

Zaproponowane rozwiązania i przeprowadzone testy:

Zaproponowany został przez naszego technika dwuskładnikowy klej EPI. Na system składa się klej w formie płynnej i utwardzacz do samodzielnego wymieszania.

Klej dwuskładnikowy nakładany był na nakładarce walcowej i prasowany „na zimno” w prasach trapezowych.

W trakcie przeprowadzonych testów zaobserwowaliśmy znacznie zwiększoną wytrzymałość spoiny. Równolegle został skrócony czas prasowania dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszaniny kleju z utwardzaczem - z 30 do 20 minut.

Podsumowanie, plusy:

Klej EPI charakteryzuje się wiązaniem fizykochemicznym zamiast czysto fizycznego jak w klejach „ zwykłych „ PVAc klasy D4. Dzięki temu produkt ma lepszą odporność na warunki atmosferyczne i jest mniej wrażliwy na wilgotne drewno.

Kolejnym plusem jest możliwość dostosowania produktu pod konkretnego klienta i często skrócenie czasu potrzebnego na sklejenie elementów. Dzięki temu osiągamy znaczne oszczędności czasu.

Klej dwuskładnikowy ma również większą tolerancję na wyższe wilgotności drewna klejonego. Możliwe nawet jest klejenie drewna o wilgotności w zakresie 14-16%.

Klej stosowany może być również w prasach z podgrzewanymi półkami czy w prasach HF ( Wysokich częstotliwości ) dla skrócenia czasu prasowania.

CDW Sp z o.o

ul. Wrzesińska 21 62-307 Borzykowo

NIP: 789-16-12-842
REGON:
634570880
KRS: 0000
202886

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram