Lakier AkzoNobel Aqualit nakładany za pomocą polewarki.

Zgłosił się do nas klient, który potrzebuje lakierować listwy drewniane w jak najprostszy i najszybszy sposób. Z racji bardzo dużego przerobu klient kupił profesjonalną polewarkę. W maszynach tego typu elementy są przepuszczane poprzez kurtynę z lakieru – są nim polewane. Zlecenie dotyczy ponownego lakierowania już raz zalakierowanych listew, które są odpadem produkcyjnym ze względu na skazy lakieru.

Niestety na dotychczas używanych lakierach nitro klient miał problem z ważeniem się lakieru. Spowodowane jest to tym, że listwy już wcześniej były raz zalakierowane lakierem innego typu i zachodziła reakcja chemiczna pomiędzy tymi dwoma środkami. Skutkowało to tym, że nowa powłoka lakiernicza była pomarszczona i nieestetyczna.

Klient samodzielnie przeprowadzał próby na różnych lakierach wodnych, gdzie problem ważenia się lakieru nie występował. Pojawił się za to nowy problem – pienienie się lakieru. Po wielokrotnym przepompowaniu przez układ maszyny na lakierze zaczynała pojawiać się piana. Co prawda na rynku istnieją środki przeciw spienianiu się lakieru, lecz ich zastosowanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Dodanie anty-spieniacza sprawiło, że produkt stawał się tłusty. 

System lakierniczy AkzoNobel

Cała sytuacja była na tyle problematyczna dla klienta, że rozważał sprzedaż maszyny i wykonywanie tych prac ręcznie. Do zakładu został zaproszony jeden z naszych techników celem pomocy w rozwiązaniu problemu. Pierwszym krokiem było zaproponowanie nowego systemu lakierniczego – AkzoNobel Aqualit. Produkt ten z powodzeniem nadaje się do nakładania również poprzez polewarkę i producent nie przewiduje potrzeby dodawania anty-spieniacza.


Aby efekty były jak najlepsze, pomogliśmy klientowi w opracowaniu całej technologii nakładania lakieru. W pierwszej kolejności określiliśmy właściwą lepkość lakieru dla danego typu maszyny. Dzięki pracy naszego laboratorium, przygotowaliśmy odpowiednio rozcieńczony lakier zmniejszając jego gęstość, tak aby prawidłowo się rozlewał, a kurtyna się nie przerywała. W przypadku gdy nastąpi przerwanie kurtyny w polewarce, część elementów może zostać nierównomiernie pokryta.

Drugim istotnym czynnikiem była temperatura panująca na zakładzie – niestety była ona zbyt niska i poleciliśmy podnieść temperaturę panującą w tej części produkcji. W dalszym etapie prac wraz z klientem dostosowaliśmy optymalną ilość nałożenia lakieru na materiał i dopasowaliśmy prędkość posuwu, tak aby krycie było równomierne, a jednocześnie zużycie lakieru było ekonomiczne.

Próby przebiegły pomyślnie i uporaliśmy się ze wszystkimi problemami, jakie zgłaszał klient. W tym momencie osiąga zadowalające efekty już po nałożeniu jednej warstwy lakieru. Dzięki naszej pomocy klient z entuzjazmem pozostał przy dotychczasowych maszynach i jest gotowy na kolejne zlecenia.

Potrzebujesz pomocy w rozważaniu problemu na Twojej produkcji? Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Autorzy: Waldemar Lewandowski, Grzegorz Wawerczyk

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram