Płyty trudnopalne w budynkach użyteczności publicznej

Dotychczas płytą nośną, która posiadała właściwości trudnozapalne była płyta wiórowa. Wychodząc na przekór potrzebom zwiększenia ochrony powstała nowa jakość płyt trudnopalnych. Obecnie coraz więcej instytucji zwiększa wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Produkt, który posiadamy od Eggera Flammex, spełniają międzynarodowe standardy w tym zakresie. Eurodekor Flammex jest to innowacyjne rozwiązanie, które zostało wdrożone w zakresie produkcji płyt w jakości Flammex. Dzięki nowo opracowanemu procesowi funkcję ognioodporną zyskała powłoka płyt Eurodekor Flammex.

Środek pęczniejący zostaje aktywowany pod wpływem wysokiej temperatury, (powyżej 250 stopni Celsjusza). Powoduje on wieloetapową reakcję chemiczną, na której skutek powstaje warstwa pianki węglowej chroniąca płytę przed rozprzestrzenianiem się nadmiernego ciepła. Poprzez wprowadzenie powłoki trudnopalnej - zamiast nasączania rdzenia płyty środkami zapobiegającymi rozprzestrzenianie się ognia, istnieje możliwość zastosowania szerszej gamy płyt nośnych do produkcji płyt powlekanych w jakości Flammex. Daje to większą elastyczność w zakresie realizacji projektów, w których wymagane jest zastosowanie materiałów o niskiej palności.

Zastosowanie płyt Egger

Zastosowanie tej płyty zapobiega rozprzestrzenianiu się dymu i ognia. Zmniejsza się obszar pożaru i ułatwia jego ewentualne gaszenie. Zwiększa się bezpieczeństwo poprzez ochronę zdrowia i życia ratowników i użytkowników obiektów. Drogi ewakuacyjne są lepiej zabezpieczone I bardziej odporne na ogień. Atutem produktów jest niska palność, brak płonących kropli, wysoka wytrzymałość na rozciąganie poprzeczne, wytrzymałość krawędziowa, niska podatność na pęcznienie oraz mają niski stopień generowanie dymu.
Porównanie reakcji płyt Eurodekor i Eurodekor Flammex na ogień:
Płyta Eurodekor wykonana jest z płyty wiórowej ognioodpornej i papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową z obydwóch stron.

Eurodekor Flammex posiada specjalne dodatkowe warstwy w swej budowie. Z obydwóch stron pomiędzy płytą a papierem dekoracyjnym umieszczony jest ognioodporny papier barierowy. Zastosowanie dodatkowego papieru sprawia, że ogień wolniej się rozprzestrzenia, przez co jesteśmy w stanie szybciej nad nim zapanować.

Oto film przedstawiający efekty zastosowania nowej technologii.

Nowe właściwości płyty Egger:


• Produkt ma zwiększoną grubość finalną produktu o 0,6 mm (konstrukcja wielowarstwowa),
• Właściwości trudnopalne dostępne są na większej ilości płyt, niezależnie od zastosowanej płyty nośnej,
• Wiórowa płyta nośna stosowana w płytach Eurodekor Flammex nie jest już barwiona na czerwono, wygląda tak samo, jak zwykła płyta, przez co możliwe jest szersze wykorzystanie płyty,
• Klasyfikowane jako B-s2, d0 zgodnie z normą EN 13501-1

CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300
Psary Małe
NIP: 789-161-28-42
REGON: 634570880
KRS: 0000202886
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram