Płyty trudnopalne w budynkach użyteczności publicznej

Kolekcja Flammex -  trudnopalne płyty

Dotychczas płytą nośną, która miała właściwości trudnozapalne była płyta wiórowa. Wychodząc naprzeciw potrzebom zwiększenia ochrony powstała nowa jakość płyt trudnopalnych. Obecnie coraz więcej instytucji zwiększa wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej szczególnie w użyteczności publicznej. Produkt Eggera Flammex, który posiadamy, spełnia międzynarodowe standardy w tym zakresie. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które zostało wdrożone w zakresie produkcji płyt w jakości Flammex. Dzięki nowo opracowanemu procesowi funkcję ognioodporną zyskała powłoka płyt Eurodekor Flammex.

Jak działa płyta niezapalna?

Środek pęczniejący zostaje aktywowany pod wpływem wysokiej temperatury, powyżej 250 stopni Celsjusza. Powoduje on wieloetapową reakcję chemiczną. Na skutek reakcji powstaje warstwa pianki węglowej chroniąca płytę przed rozprzestrzenianiem się nadmiernego ciepła. Aby ta technologia prawidłowo działała, wprowadzono powłokę trudnopalną, zamiast nasączania rdzenia płyty środkami zapobiegającymi rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki powłoce trudnopalnej istnieje możliwość zastosowania szerokiej gamy płyt nośnych do produkcji płyt powlekanych w jakości Flammex. Obecnie każdą płytę o grubości  12 mm, 16 mm, 18 mm, 19 mm, 22 mm, 25 mm, 28 mm, 38 mm można obłożyć trudnozapalną powłoką w dowolnym dekorze. Daje to większą elastyczność w zakresie realizacji projektów, w których wymagane jest zastosowanie trudnopalnych materiałów. Jedynym wymogiem jest zakupu minimum 24 sztuk płyty.

Produkty występujące w jakości Flammex:

  • Eurodekor Flammex P2 CE

To pokryta żywicą melaminową płyta wiórowa. Wykorzystywana jest głównie do produkcji mebli.

Zakres grubości płyt: 12 mm, 16 mm, 18 mm, 19 mm, 22 mm, 25 mm, 28 mm, 38 mm,

  • Eurodekor Flammex Hydro P3 CE 

W odróżnieniu od P2 CE wykorzystuje się do aranżacji wnętrz w pomieszczeniach wilgotnych, szczególnie o podwyższonych wymaganiach trudnopalności. 

Zakres grubości: 16 mm, 18 mm,

  • Eurodekor MDF Flammex CE

MDF trudnopalny również jest pokryty żywicą melaminową. Płyty mdf Cechują się dobrymi właściwościami fizycznymi. Wykorzystywany jest do mebli w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Zakres grubości: 16 mm, 18 mm, 19 mm, 22 mm, 25 mm,

  • Laminaty kompaktowe Flammex CE

Są popularne ze względu na atrakcyjny wygląd oraz wytrzymałość i odporność na wilgoć. Jest to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których szczególnie dba się o higienę i czystość. 

Zakres grubości: 6 mm, 8 mm, 10 mm,

  • Laminaty Flammex

Laminaty Flammex to dekoracyjne i trudnopalne materiały służące do powlekania płyt nośnych.

Grubości: 0,6 mm, 0,8 mm.

Korzyści z  płyt eurodekor Flammex

Zastosowanie płyty Flammex zapobiega rozprzestrzenianiu się dymu i ognia. Zmniejsza się obszar pożaru, a ewentualne jego gaszenie jest łatwiejsze. Zwiększa się bezpieczeństwo poprzez ochronę zdrowia i życia ratowników oraz użytkowników obiektów. Drogi ewakuacyjne są lepiej zabezpieczone I bardziej odporne na ogień. Atutem produktów jest niska palność, brak płonących kropli, wysoka wytrzymałość na rozciąganie poprzeczne, wytrzymałość krawędziowa, niska podatność na pęcznienie oraz mają niski stopień generowanie dymu.

Porównanie reakcji płyt Eurodekor i Eurodekor Flammex na ogień:

Płyta Eurodekor wykonana jest z płyty wiórowej i papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową z obydwóch stron.

Eurodekor Flammex posiada specjalne dodatkowe warstwy w swojej budowie. Z obydwóch stron pomiędzy płytą a papierem dekoracyjnym umieszczony jest ognioodporny papier barierowy. Zastosowanie dodatkowego papieru sprawia, że ogień wolniej się rozprzestrzenia, przez co jesteśmy w stanie szybciej nad nim zapanować.

Oto film przedstawiający efekty zastosowania nowej technologii.

Nowe właściwości płyty Egger:

• Produkt ma zwiększoną grubość finalną produktu o 0,6 mm (konstrukcja wielowarstwowa).

• Właściwości trudnopalne dostępne są na większej ilości płyt, niezależnie od zastosowanej płyty nośnej.

• Wiórowa płyta nośna stosowana w płytach Eurodekor Flammex nie jest już barwiona na czerwono, wygląda tak samo, jak zwykła płyta, przez co możliwe jest szersze wykorzystanie płyty.

• Klasyfikowane jako B-s2, d0 zgodnie z normą EN 13501-1, co oznacza, że jest to materiał trudnozapalny o bardzo ograniczonym udziale w rozwoju pożaru.  s2 oznacza średnią emisją dymu natomiast d0 - brak płonących kropli w ciągu 600s wynikających z pożaru.

Warto pamiętać, że w momencie kiedy, wykonujemy jakieś otwory i frezy na płycie Eurodekor Flammex, to płyta przestaje być płytą trudnozapalną. Każda ingerencja w warstwę zewnętrzną płyta wymaga wykonania dodatkowych badań pod kątem spełniania właściwości trudnoplności.

Potrzebujesz trudnopalnej płyty? Dekor wnętrz ma dla Ciebie znaczenie? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

przemysłowe kleje, impregnat do drewna poznań, dostawca kleju do drewna, hurtownia lakierów do drewna, blaty egger, blaty kompaktowe, katalog egger, usługi stolarskie
CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300 Psary Małe
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000202886; NIP 789-161-28-42; REGON 634570880, BDO 000091854; kapitał zakładowy: 51 000,00 PLN
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram