Sklejki – zastosowanie, właściwości, rodzaje

Opis sklejki

Klienci szukają alternatywnych możliwości, aby przedmioty meblarskie były lżejsze i wytrzymalsze. Waga paneli drewnopodobnych często jest zbyt duża, a wytrzymałość produktów narażona na czynniki zewnętrzne. Sklejka jest produktem, którego stosowanie pomoże uniknąć wielu niepożądanych rzeczy. W porównaniu do litego drewna, nie pęka i się nie wypacza się. Posiada wysoką wytrzymałością na zginanie statyczne, przez co często właściwościami jest lepsza niż stal.

Sklejka jest materiałem drewnopochodnym często wykorzystywanym w branży stolarskiej.

Właściwości sklejki

W stosunku do innych materiałów drewnopodobnych sklejka może być nawet 40% lżejsza. Produkt wykonany z odnawialnych materiałów, jest bardziej odporna mechanicznie niż pozostałe płyty drewnopochodne. Dużym atutem sklejki jest niska przepuszczalność cieplna oraz możliwość jej powrotu do swoich pierwotnych wymiarów, co więcej sklejka wystawiona na działanie wilgoci jest bardziej odporna na pęcznienie niż inne płyty drewnopochodne. Dzięki odporności na zginanie i ściskanie, jest bardziej wytrzymała niż drewno. Sklejkę można łatwo modelować pod wpływem gorąca, przez co często wykorzystuje się ją do produkcji mebli domowych i biurowych.

Sklejka zrobiona jest ze sklejonych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze (jakiej) cienkich warstw drewna. Powstaje przez układanie warstw prostopadle, a więc naprzemiennie-krzyżowo. Aby pierwsza i ostatnia warstwa sklejki miała ten sam kierunek włókien stosuje się nieparzystą ilość warstw klejonych w prasach o dużym nacisku.

Rodzaje sklejki 

W zależności od zastosowanego kleju w produkcji sklejki wyróżnia się sklejkę wodoodporną, półwodoodporną oraz suchotrwałą. Należy pamiętać, aby dobrać sklejkę odpowiednio do jej zastosowania.

W sklejkach wodoodpornych stosuje się kleje bakelitowye i syntetyczne.  Sprawdzają się na zewnątrz domu, gdyż są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W sklejkach suchotrwałych stosuje się klej mocznikowy. Stosuje się ją w warunkach suchych, gdzie panuje niska wilgotność powietrza.

W zależności od stosowanego drewna wyróżniamy trzy rodzaje sklejek: liściaste, iglaste i egzotyczne.

Sklejka liściasta wyróżnia się łatwością w obróbce, a ze względów estetycznych często jest stosowana na wyeksponowanych powierzchniach, boazeriach i elewacjach. Ze względu na swoje znakomite parametry, sklejka liściasta jest z reguły droższa od sklejki iglastej.szybkie i bezproblemowe pokrywanie dużych powierzchni przy jednoczesnej minimalizacji podziałów.

Sklejka iglasta charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi, ma także niepodważalne walory estetyczne. W porównaniu do sklejki liściastej jest produktem tańszym.

Występuje również sklejka elastyczna, która jest wykonana z egzotycznego drewna fuma przy użyciu kleju na bazie melamin. Jej atutem jest możliwość gięcia wzdłuż lub w poprzek płyt. Dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywana w przemyśle meblowym jak również producentów jachtów i łodzi. Kształty okrągłe i owalne można tworzyć bez stosowania specjalnych maszyn. Powstaje przez przeszlifowanie arkuszy sklejki papierem o ziarnistości 120. Pozwala to na pokrycie fornirem, melaminą, farbą, PCV, lub innym materiałem wykończeniowym. Natomiast używając lakieru bezbarwnego można uzyskać kolor zbliżony do brzozy lub sosny.

W naszej ofercie znajdziecie sklejkę SUPERFORM. Występuje w rozmiarach 3, 5, 8 mm.

Atuty sklejki SUPERFORM:

  • ze sklejki SUPERFORM jest możliwość uzyskania profilu “S”
  • sklejka SUPERFORM jest lżejsza niż MDF
  • w sklejce SUPERFORM można uzyskać mały promień wygięcia
  • w sklejce można frezować, wbijać gwoździe, stosować wkręty, jak również stosować lakier bezbarwny lub bejcować
  • wykończenie produktu może być obustronne
  • odcięte części sklejki SUPERFORM można wykorzystać ponownie do innych celów

Potrzebujesz sklejki? Napisz do nas! W swojej ofercie posiadamy sklejki elastyczne SUPERFORM, jak i sklejki liściaste brzozowe i topolowe.

CDW Sp. z o.o.
ul. Wichrowa 5, 62-300
Psary Małe
NIP: 789-161-28-42
REGON: 634570880
KRS: 0000202886
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram